Príbeh legendárnej značky Cazal3 min čítania

Spoločnosť CAZAL Design nenasleduje dav, ale snaží sa nájsť vlastné cesty. Týmto heslom sa riadi táto úspešná značka už skoro 40 rokov. Výsledkom sú kvalitné ženské a mužské okuliare, ktoré sú unikátne až výstredné. Zistite, ako sa táto značka preslávila a prečo ju obľubuje veľké množstvo celebrít.  

V prvom rade je dôležité poznamenať, že značka CAZAL definovala typický hip-hop vzhľad 80. rokov. Niektoré z legendárnych návrhov „Cazzy“ (prezývka od fanúšikov) z tejto éry sú dokonca ešte stále trendy.

“Cazzy” sú určené pre ľudí, ktorí chcú pri každej príležitosti vyzerať unikátne a extravagantne. Pred pár desaťročiami ich obľubovali napríklad lídri hip-hop skupiny Run DMC, Sammy Davis, Stevie Wonder alebo Michael Jackson.

História značky CAZAL

Značka CAZAL bola založená rakúským dizajnérom Carlom Zalloni v roku 1979. Ten sa narodil v Aténach v roku 1937 a o pár rokov neskôr sa s rodinou presťahoval do Viedne. Tu vyštudoval umeleckú školu a neskôr začal pôsobiť ako nezávislý dizajnér v Nemecku. Originálny názov Cazal vznikol zo začiatočných písmen mena zakladateľa – CArl ZALloni.

Jeho prvé kúsky boli predávané nemeckou spoločnosťou, no v tomto čase ešte nedosiahol svetovú slávu. Netrvalo to však dlho a meno značky sa postupne šírilo svetom. K úspechu určite dopomohol Darryl McDaniels z Run-D.M.C, jednej z najznámejších hip-hopových skupín 80. rokov. Táto skupina je stále považovaná za jednu z najvplyvnejších interpretov v histórii hip-hopu. Pamätáte si na jej hity?

Akonáhle začal Darryl nosiť model Cazal 607, popularita značky neuveriteľne rýchlo vzrástla. Značka sa stala veľmi obľúbenou, aj keď cena za jeden pár okuliarov dosahovala aj výšku 500$.

Model Cazal 607

Prelomové obdobie pre značku

Veľký úspech zaznamenala značka CAZAL aj vďaka inovatívnemu mysleniu. Carl Zalloni si bol od začiatku istý, že spotrebitelia budú postupne vyžadovať niečo viac. Bežná ochrana pred slnečnými lúčmi nebude stačiť. Vedel, že je dôležité, aby boli jeho kúsky štýlové, no zároveň unikátne.

Medzi jedinečný kúsok môžeme zaradiť napríklad model CAZAL 821. Tieto okuliare sa odlišovali od iných značiek svojim asymetrickým tvarom – sklá boli rôznych veľkostí.

CAZAL 821

V 80. rokoch minulého storočia čoraz viac rapperov a hip-hoperov začalo obľubovať značku CAZAL. Tajomstvo úspechu sa samozrejme neskrývalo len pod ultra-štýlovým dizajnom. Carl chcel od začiatku produkovať okuliare, ktoré sú veľmi kvalitné a majú dlhú životnosť.

Aj keď líder značky v roku 2012 náhle zomrel, značka má stále svojich verných fanúšikov. V súčasnosti sú tieto luxusné okuliare veľmi obľúbené medzi celebritami ako Will Smith, Nelly, Kanye West, Gwen Stefani, Jay Z, Usher, etc.

Aké je teda tajomstvo úspechu?

Aj keď sa vám môže zdať, že svetoznáma značka CAZAL určuje aktuálne trendy v dizajne okuliarov, pre výrobcov je prvotriedna kvalita stále prioritou. Pri výrobe sa používajú prvotriedne materiály a tiež titán alebo zlato. Okrem exkluzívnych materiálov sú pri výrobe používané inovatívne techniky a postupy. Každé okuliare prechádzajú približne 70 procesmi, aby sa experti uistili o kvalite každého kúsku.

Zdroje:

http://www.culturebully.com/blog/a-quick-history-of-cazal-sunglasses/

http://www.dailydiggers.com/2010/10/cazal-couture.html

https://www.sunglassesuk.com/cazal-607-journey-hip-hop/