Pravda o dioptrických sklách. Aký je rozdiel medzi bežnými a značkovými sklami?5 min čítania

Máte pocit, že by ste po niekoľkých sezónach mali opäť vymeniť svoje staré okuliare za nové? Kontaktné šošovky vás už omrzeli a chceli by ste prejsť na štýlové dioptrické okuliare? Vieme si predstaviť, že výber vhodného tvaru a farby rámu nie je jednoduchý. Radi by sme vás však upozornili na niečo oveľa podstatnejšie pre váš zrak. A to sú samotné dioptrické sklá.

Veľké množstvo Slovákov ešte stále považuje cenu za veľmi dôležitý aspekt pri nákupnom rozhodovaní. Pri kúpe okuliarov radšej siahnu po neznačkových sklách za 60 eur, ktoré nemajú garantovanú kvalitu. Značkové sklá za 150 eur im prídu ako zbytočný luxus.

Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, prečo sú tieto sklá lacnejšie? Keďže je DUOS na trhu už viac ako 15 rokov, má veľmi dobre zmapovaný trh optík. Pravdou je, že väčšina očných optík na Slovensku využíva lacné sklá (napr. dovezené z Číny), ktoré nakupujú za veľmi nízku cenu a na Slovensku ich predávajú s obrovskou maržou. Takéto sklá vám z dlhodobého hľadiska určite nepomôžu, ale skôr uškodia.

Ako rozoznať nekvalitné okuliarové sklá?

 • Optika vám bude ponúkať dioptrické sklá za veľmi nízku cenu alebo zadarmo v rámci “ultra zľavy”.
 • Pri prevzatí vašej objednávky chýba originálny obal výrobcu. Poprípade sa produkt nachádza v jednoduchom obale bez údajov o produkte.
 • Pri neznačkových sklách bude určite chýbať certifikát výrobcu, to jest kartička s logom výrobcu a popisom produktu.

 • Nekvalitné dioptrické sklá odhalíte aj podľa nižšej čírosti použitého materialu, vyššej hmotnosti a väčšej hrúbke pri rovnakej dioptrii a udávanom indexe lomu. Ďalším znakom je napríklad to, že sa šošovka oveľa rýchlejšie poškodí alebo zašpiní a tým si okuliare vyžadujú viac času a peňazí na údržbu.
 • Pri neznačkových samozafarbujúcich šošovkách vás upozorní pomalé reagovanie na UV žiarenie a vysoké zostatkové zafarbenie v interiéri.
 • Ďalšou problematickou súčasťou kúpy neznačkových skiel môžu byť zdravotné následky pri nosení nejasných materiáloch, ktoré prichádzajú do kontaktu s pokožkou. Tento bod sa týka nielen šošoviek, ale aj samotných rámov.

 

Značkové certifikované sklá sa však vyrábajú inovatívnymi technikami a použité sú tie najkvalitnejšie materiály. To sa automaticky odráža na vyššej cene, no investovať do zdravých očí sa predsa oplatí.

 

Prečo si vybrať značkové sklá (šošovky)?

 • Pri návrhu a výrobe šošoviek sa využívajú najnovšie vedecké poznatky.
 • Šošovky sú odolnejšie a ich údržba je teda jednoduchšia.
 • Najnovšie technológie umožňujú pri návrhu a výrobe korekcie zohľadniť tvar rámu a tým navrhnúť a vyrobiť individualizovanú šošovku priamo pre konkrétneho klienta.
 • Vďaka certifikovaným materiálom a výrobným postupom sú značkové šošovky zárukou kvality a zdravotnej nezávadnosti. Pri neznačkových dioptrických šošovkách sa to však zaručiť nedá.
 • Certifikované materiály majú testovanú a garantovanú filtráciu UV žiarenia v požadovanom rozsahu UVA a UVB zložky. Neznačkové šošovky takúto záruku nemajú.
 • Najnovšie produkty majú schopnosť selektívnej filtrácie škodlivého modro-fialového spektra bez narušenia vnímania ostatných farieb.
 • Lacnejšie šošovky majú nejasný pôvod, preto z hľadiska materiálov a technologických postupov neposkytujú žiadnu garanciu kvality videnia, odolnosti, ochrany zraku a najmä zdravotnej nezávadnosti.

 

Návod, ako si vybrať správne dioptrické sklá

Možno ste tieto informácie už dávno mali, no veľké množstvo ľudí ani netuší, ako sa optiky na našej nevedomosti obohacujú. Aby ste sa opäť vyhli nesprávnemu nákupu dioptrických skiel, nezabudnite si pri hľadaní/nákupe zistiť nasledovné informácie:

 1. Vždy sa spýtajte, aké značky dioptrických skiel daná optika používa.
 2. Určite si nezabudnite vypýtať certifikát k daným sklám.
 3. Ďalším dôležitým aspektom sú povrchové úpravy. Spýtajte sa, či majú dané sklá povrchové úpravy proti špineniu, zahmlievaniu, vode, poškriabaniu. Nekvalitné sklá nebývajú takto špeciálne upravené.

 

Ako je to v DUOS

V DUOS ponúkame kvalitné sklá od 2 značiek – Carl Zeiss a Essilor. Pri nákupe vám náš optometrista zmeria ostrosť zraku nadštandardnými prístrojmi a stanoví refrakčné hodnoty. Naši oční špecialisti v DUOS majú viac ako 15 rokov praxe vo svojom odbore a radi vám poskytnú odborné poradenstvo pri kúpe dioptrických okuliarov.

Rada na záver. Preverujte, preverujte, preverujte. Na Slovensku nájdete veľa predajcov okuliarov, ktorí sa vám budú snažiť predať lacné sklá. Vyberajte si však radšej tých, ktorí ponúkajú kvalitné dioptrické sklá. Ide predsa o zdravie vašich očí.