Ste majiteľom slnečných okuliarov Ray-Ban? Presvedčte sa, či sú originálne!2 min čítania

Vlastníte okuliare značky Ray-Ban a nie ste si istí, či ide o originálny model? Tento článok je určený práve pre Vás! Zistite to jednoducho a rýchlo…

1. Preskúmajte obal

Originálne okuliare Ray-Ban sú dodávané v kompletnom balení. Pokiaľ z neho niečo z uvedeného zoznamu chýba, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o falzifikát. Kompletné balenie by malo obsahovať tieto veci:

● lesklá papierová krabička s logom, na boku s čiarovým kódom
● handrička s logom
● brožúra alebo tzv. „certifikát autenticity“
● pevné alebo textilné puzdro na okuliare
● a samozrejme samotné okuliare

…pokiaľ ste obdržali takéto balenie, môžete si vydýchnuť. Vyzerá to tak, že vlastníte originálny model. To ale nie je všetko. Pozrime sa na jednotlivé časti okuliarov podrobnejšie!

2. Logo na šošovke

Každé originálne okuliare by mali mať logo. Malo by sa nachádzať vygravírované na šošovkách vo výške bočnice. Pokiaľ si zakúpite polarizovanú verziu okuliarov, nápis „Ray-Ban P“ by mal byť umiestnený v pravom hornom rohu pravej šošovky. Skontrolujte tiež logo na nosníku kovových rámov, malo by byť vyrazené reliéfne.

3. Informácie na straniciach

Na ľavej stranici nájdete podrobné informácie o ich dĺžke, šírke nosníka a šírke šošovky. Kód začína písmenami ,,RB“ a štyrmi číslicami, za ktorými je niekoľko ďalších čísel či písmen. Pravá stranica Vám napovie, kde boli okuliare vyrobené. Neľakajte sa, ak na nej uvidíte nápis „Made in China“. Nie všetky originálne okuliare sú totiž vyrobené v krajine, odkiaľ značka pochádza. Spoločnosť Luxottica, ktorá značku Ray-Ban vyrába, má okrem talianskych továrne aj v Číne. Nemusíte preto pochybovať o ich pravosti.

4. Označenie „CE“

Pred samotným nákupom akýchkoľvek slnečných okuliarov je veľmi dôležité skontrolovať, či majú označenie „CE“. Toto označenie je v Európe povinné. Výrobca sa ním zaručuje, že okuliare majú UV ochranu proti žiareniu s vlnovou dĺžkou do 380 nanometrov. Škodlivé slnečné žiarenie však môže dosiahnuť až 400 nanometrov! Doplňujúce označenie „UV400“ zaručuje, že sú blokované všetky lúče do tejto vlnovej dĺžky. Existujú dve takmer identické logá „CE“. Ich význam je však odlišný. Európska značka CE označuje zhodu s normami v oblasti bezpečnosti, zdravia a ochrany životného prostredia pre výrobky predávané v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru a čínska značka CE znamená „China Export“, teda produkt vyrobený v Číne.

U nás o pravosti modelov pochybovať nemusíte. DUOS ponúka všetky modely v kompletnom balení, s puzdrom, handričkou a dodatočným servisom okuliarov. Stačí si len vybrať! 🙂