Ako prebieha vyšetrenie zraku v DUOS?6 min čítania

Máte pocit, že váš zrak už nie je to, čo býval? Sú vaše oči suché a začervenané? Často vás bolí hlava? Možno je ten správny čas na vyšetrenie zraku. Optometrista Lukáš z DUOS nám zodpovedal najčastejšie otázky ohľadom očného vyšetrenia.

Kedy mám vyhľadať očného špecialistu?

Či už nosíte alebo nenosíte dioptrické okuliare, je veľmi dôležité vnímať svoje telo a subjektívne pocity. Zhoršenie videnia môžete spozorovať napríklad tak, že sa vám horšie šoféruje alebo číta pri nedostatočných svetelných podmienkach.

Ďalej sa môžu pridružiť astenopické príznaky ako pálenie, slzenie, začervenanie alebo bolesť očí. Niektorých ľudí môže dokonca bolieť hlava.

Príznaky zhoršenia zraku pri ľuďoch nosiacich okuliare sú veľmi podobné. Zároveň, môžu pociťovať, že daná korekcia im už nevyhovuje, resp. nestačí.

Videnie sa zvykne po 35. – 40. roku človeka zhoršovať, a preto by táto veková skupina mala zvážiť pravidelné vyšetrenia.   

Mám ísť najprv k očnému lekárovi a až potom k optometristovi?

Výber je len na vás. Či sa rozhodnete ísť k oftalmológovi alebo optometristovi, je veľmi dôležité, aby ste si vybrali dobrého špecialistu, napríklad podľa odporúčaní vašich známych alebo recenzií.

Vyšetrenie očí v DUOS

V prípade diagnostiky a následného riešenia očných ochorení je optimálna úzka spolupráca optometristu a očného lekára. Optometrista býva totiž často prvým článkom v reťazci rozpoznania očného ochorenia.

Aký je rozdiel medzi oftalmológom a optometristom?

Očný lekár je vyštudovaný lekár, ktorý si zvolil svoju špecializáciu v rámci lekárskeho odboru – oftalmológia. Očný lekár sa venuje patologickým stavom oka, lieči ochorenia očí, meria zrak a predpisuje korekčné pomôcky.

Jeho vzdelanie je všeobecné s následnou špecializáciou na určitú problematiku v rámci oftalmológie a tým pádom nemusí byť špecialistom na meranie refrakcie a zrakových funkcií.

Optometrista sa zameriava na veľmi dôkladné a podrobné vyšetrenie očí. Je medzistupňom medzi očným optikom (zhotovuje optické pomôcky podľa predpisu) a očným lekárom. Má kompletné vysokoškolské vzdelanie v oblasti optometrie tj.diagnostiky zrakových porúch a ich korekcie.

Ako si mám vybrať správneho optometristu alebo očného lekára?

Poučte sa na chybách iných! Čítajte recenzie, sledujte rôzne fóra, počúvajte skúsenosti vašich známych. Vyberte si špecialistov, s ktorými mali iní dobré skúsenosti. V súčasnosti nájdete veľké množstvo oftalmológov a optometristov, no nie každý z nich je naozaj kvalitný.

Ak sa rozhodnete pre optometristu, nebojte sa opýtať na jeho vzdelanie. V optikách totiž merajú zrak aj nekvalifikovaní zamestnanci, ktorí sa len vydávajú za optometristov na základe absolvovania nejakého školenia či rýchlokurzu.

S očnými lekármi to tiež nie je také ružové. Oftalmológ často nemá dostatok času na vykonanie kvalitnej refrakcie, pretože na jedného pacienta má len limitovaný čas.

Musím sa na vyšetrenie zraku v DUOS objednať?  

Áno, je lepšie, keď sa objednáte vopred. Termín si môžete rezervovať buď cez online formulár, telefonicky alebo jednoducho mailom. Zrak vám vyšetríme, aj keď príjdete bez objednania. Môže sa stať, že optometrista nebude práve v predajni, poprípade budete musieť na vyšetrenie čakať.

 

Ako prebieha vyšetrenie v DUOS?

Vyšetrenie zraku v DUOS

Po objednaní vám bude pridelený termín medzi 11.00 – 18.00, keďže v tomto čase sa optometrista nachádza v predajni. Optometrista sa na úvod spýta na základné anamnestické údaje – posledná kontrola, aktuálne ťažkosti, spokojnosť so zrakom, atď. Po rozhovore sa už prejde k samotnému vyšetreniu.

Vyšetrenie pozostáva z niekoľkých častí:

1.)  Zistenie objektívneho stavu oka (anamnéza, aktuálne ťažkosti)

2.)  Zistenie objektívnej refrakcie (ARK)

3.)  Subjektívne dokorigovanie refrakcie (najdlhšia fáza pri vyšetrení)

Najlepšie je, ak môže daný zákazník prísť ráno alebo doobeda. Večer zvyknú byť naše oči už veľmi unavené a to môže skresliť výsledky.

Aké prístroje používate v predajniach DUOS?

Naši špecialisti využívajú na testovanie zraku výlučne najmodernejšie prístrojevé vybavenie. Optometrista si zvolí prístroj podľa aktuálnej fázy vyšetrenia a potrieb (refrakcia, vnútroočný tlak, atď).

Koľko trvá komplexné vyšetrenie a kto ho má v predajni DUOS na starosti?

Vaše oči otestujú naši skúsení optometristi s 15-ročnou praxou.

Test zvyčajne trvá približne 20 minút. Dĺžka sa však môže líšiť podľa zložitosti daného prípadu. Pre našich nových a stálych zákazníkov ho ponúkame zadarmo. V prípade, že máte záujem prísť iba na vyšetrenie zraku, poplatok je 20 eur.

Aký je ďalší postup?

Vyšetrenie zraku

Po vyšetrení a rozhovore optometrista zistí, aké sklá daný človek potrebuje. Zákazník si ďalej vyberie rámy, ktoré sa mu najviac páčia a zároveň mu komfortne sedia. Vďaka kvalifikovanému poradenstvu nášho tímu sa zákazník vyhne situácií, že po dlhšom nosení korekcie pocíti diskomfort.

V prípade výberu konkrétneho typu okuliarových šošoviek dbáme na maximálnu kvalitu a pracujeme len so špičkovými produktami. Takými sú najmä tzv. individualizované okuliarové šošovky, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre konkrétneho klienta a špecifický okuliarový rám.

Tieto okuliare sú prispôsobené tak, aby optická plocha šošovky bola čo najviac využitá a mala čo najmenej periférnych vád a skreslení.

Pre porovnanie, pri bežne dostupných polotovarov (= hotových okuliaroch) sa z optického hľadiska väčšinou využíva len centrálna časť šošovky. V jej periférii totiž dochádza k nežiadúcim skresleniam, čo znižuje komfort videnia.

Zákazník si vybral sklá a rámy. Koľko musí čakať na hotové okuliare? Musí si ich vyzdvihnúť osobne alebo mu ich pošlete?

Štandardná čakacia doba je od 5 do 14 pracovných dní. V prípade, že si zákazník objedná zložitejší typ úpravy šošoviek, čakacia doba sa môže predĺžiť.  

Najlepšie je, ak si daný zákazník okuliare vyzdvihne osobne na predajni. Okuliare si môže potom priamo v DUOS vyskúšať. V prípade potreby sú okuliare ešte upravené.

Máte záujem o vyšetrenie v DUOS? Veľmi radi vás uvidíme! Nezabudnite sa objednať cez online formulár, telefonicky alebo jednoducho mailom.